Развиване уменията на 21-ви век у учениците
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА
През периода 2019 - 2021 година ПГИ „Проф.д-р Димитър Табаков“- Сливен ще участва в проект по програма „Еразъм+“, ключова дейност К2, сектор „Училищно образование“. Програмата е администрирана в България от Центъра за развитие на човешките ресурси. Темата на проекта е „Развиване уменията на 21-ви век у учениците“. Номер на проекта 2019-1-PL01-KA229-064969_5. Проектът е на стойност 29 719 евро и ще се осъществи с финансовата подкрепа на Европейския съюз.
Целта на проекта е развиване на умения, които са необходими за успешна интеграция на пазара на труда. Според доклад на Световния икономически форум Четвъртата индустриална революция, заедно с други социално-икономически и демографски промени, ще трансформират трудовия пазар през следващите пет години. Вероятността днешните ученици да започнат в бъдеще работа, която в момента все още не съществува, се увеличава всяка година. Сред най-важните умения, нужни за професиите на 2020 г., са комплексното решаване на проблеми, критичното мислене, креативността, емоционалната интелигентност и възможността за преценка и взимане на решения. Ще се търсят още лидерски качества, висока мотивация, увереност в себе си, любознателност, инициативност, упоритост. Тези промени на пазара на труда изискват и промяна в образованието. Важни вече са не просто теоретичните знания, а това младите хора да умеят да ги приложат на практика, да се справят в живота, да намират решения на проблемите си, да бъдат активни граждани.
Партньори на ПГИ „Проф.д-р Димитър Табаков“- Сливен са професионални гимназии от Полша, Португалия, Италия и Турция. В международните срещи по проекта ще участват 17 ученици и 8 учители от гимназията.
Сътрудничеството с партньорските училища ще доведе до обмяна на добри практики в областта на професионалното образование. Целта е учениците да развият универсални умения, които да ги подготвят за света, който ги очаква – да се научат да учат, да работят с други хора, да поемат отговорност за себе си и да допринасят за общностите, в които живеят.
КРАЕН ПРОДУКТКрайният продукт на партньорството е ръководство за учители „A Teacher’s Guide on: Employability and Skills Development of European VET Students” . Сътрудничеството между 5 държави: Полша, България, Италия, Португалия и Турция беше много успешно. Първо, в това ръководство споделяме опита, който имаме като преподаватели в сферата на професионалното образование. |
|
|